به نظر می رسد شما از اینترنت اکسپلورر نسخه 8 استفاده می کنید . به منظور استفاده از قالبلیتهای سایت جامعه القرآن پیشنهاد میگردد نسبت به به روز رسانی و یا استفاده از مرورگرهای به روز اقدام فرمایید

دوره های آموزشی

amoozesh jqk 31.دوره آموزش روخوانی و روانخوانی

دوره روخوانی و روانخوانی اولین مرحله یادگیری قرآن کریم می باشد و در عین حال پیش نیاز آموزشی سطوح بالاتر محسوب می شود.از این رو متقاضیان در بدو امر مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورت تسلط بر روخوانی و روانخوانی در سطوح بالاتر مشغول به فعالیت می شوند.
هدف از برگزاری دوره روخوانی و روانخوانی علاوه بر ایجاد بستر انس با قرآن کریم ، فراهم نمودن مقدمات لازم جهت آموزشهای تخصصی در سطوح بالاتر می باشد . در نهایت افرادی که در این دوره شرکت می کنند ، قادر خواهند بود علاوه بر آشنایی کامل با قواعد روخوانی و روانخوانی ، مهارت لازم را در خواندن صحیح و روان قرآن کریم نیز کسب کنند.
منبع آموزشی مد نظر در این دوره، کتاب آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم با رسم الخط عثمان طه تالیف حجت الاسلام و المسلمین علی قاسمی چاپ انشارات جامعه القرآن الکریم و اهل البیت علیهم السلام می باشد. طول دوره نیز24 جلسه (یک ترم) است که بصورت2 جلسه در هفته برگزار می شود.
 در انتهای دوره از قرآن آموزان در دو بخش کتبی و شفاهی آزمون بعمل می آید و افرادی که موفق به کسب 75درصد نمره آزمون شوند به ایشان گواهینامه دوره روخوانی و روانخوانی اعطاء خواهد شد.

amoozesh jqk 12. دوره آموزش تجوید

افرادی که علاقمند به شرکت در دوره تجوید قرآن کریم هستند پس از سپری کردن دوره روخوانی و روانخوانی (درصورت نیاز) مجاز به شرکت در این دوره خواهند بود. هدف از برگزاری دوره تجوید ایجاد بستر انس با قرآن کریم و فراهم نمودن مقدمات لازم جهت کسب آموزشهای تخصصی در سطوح بالاتر می باشد. در نهایت افرادی که در این دوره شرکت می کنند ، قادر خواهند بود علاوه بر آشنایی کامل با قواعد تجوید بصورت نظری، مهارت لازم را در بکار بردن قواعد تجوید بصورت عملی را نیز کسب خواهند کرد.
دورهای تجوید در 2 سطح برگزار می شود .

الف : تجوید سطح یک

افرادی که در کلاس تجوید سطح یک شرکت می کنند از کتاب آموزش تجوید قرآن کریم تالیف حجت الاسلام والمسلمین علی قاسمی،  قواعدی همچون غنه، قلقله، تفخیم و ترقیق، انواع مدها، مخارج حروف، استفال و استعلا، اظهار و اخفاء، علامت های وقف و ..... فرا خواهند گرفت . طول دوره نیز 34 جلسه ( 4 ماه ) است که بصورت 2 جلسه در هفته برگزار می شود.

ب : تجوید سطح دو

افرادی که متقاضی شرکت در دوره تجوید سطح دو می باشند، از کتاب حلیه القرآن جلد 2 تالیف آقای سیدمحسن موسوی بلده چاپ انتشارات احیاء کتاب بهرمند می شوند. طول دوره نیز 48 جلسه ( 2 ترم ) است که بصورت 2 جلسه در هفته برگزار خواهد شد.
 در انتهای دوره تجوید نیز از قرآن آموزان در دو بخش کتبی و شفاهی آزمون بعمل می آید و افرادی که موفق به کسب 75درصد نمره آزمون شوند به ایشان گواهینامه دوره تجوید اعطاء خواهد ش .

دوره آموزش قرائت تحقیق (تقلیدی)

افرادی که علاقمند به شرکت در دوره قرائت تحقیق قرآن کریم هستند پس از سپری کردن دوره تجوید سطح یک مجاز به شرکت در این دوره خواهند بود. هدف از برگزاری دوره مذکور علاوه بر ایجاد بستر انس با قرآن کریم از طریق آموزش تخصصی قرائت تقلیدی ، صوت و لحن ، الحان عرب و کسب مهارتهای بیشتر در زمینه تجوید سطح 2 می باشد.

دوره آموزش قرائت تحقیق ( تقلیدی )

این دوره مشتمل بر 72 جلسه (3 ترم ) است که بصورت 2 جلسه در هفته برگزار می شود. در طول دوره انتخاب استاد مرجع برای هر فرد به تشخیص استاد می باشد . افرادی که در این دوره شرکت می کنند ، در نهایت توانایی خواهند داشت 10 تا 15 تلاوت از اساتید مرجع خود را بصورت تقلیدی فرا بگیرند .
در انتهای دوره از قرآن آموزان آزمون شفاهی بعمل خواهد آمد و افرادی که موفق به کسب 75 درصد نمره آزمون شوند به ایشان گواهینامه دوره قرائت تحقیق ( تقلیدی ) اعطاء خواهد شد .

دوره آموزش حفظ قرآن کریم

افرادی که علاقمند به شرکت در دوره حفظ قرآن کریم هستند پس از سپری کردن دوره روخوانی و روانخوانی و همچنین تجوید سطح یک در این دوره شرکت خواهند کرد. هدف از برگزاری دوره مذکور ایجاد بستر انس با کلام الله مجید از طریق آموزش حفظ قرآن کریم ، فهم و عمل به آیات و ترویج آموزهای انسان ساز آن در میان اقشار مختلف جامعه است . علاوه بر این قرآن آموزان با شیوه های مختلف حفظ ، مرور و تثبیت قرآن کریم و همچنین ترجمه و مفاهیم آیات آشنا خواهند شد.
دروه های حفظ قرآن کریم در 2 سطح برگزار می شود

الف :  دوره تخصصی حفظ حضوری ( پنج ترم )

دوره تخصصی حفظ حضوری در پنج ترم متوالی (یک سال و سه ماه) طراحی شده است که ترم اول آن بصورت آزمایشی در تابستان هر سال برگزار می شود ، افرادی که بتوانند دوره آزمایشی را با موفقیت سپری کنند از ایشان برای حضور در دوره اصلی دعوت بعمل خواهد آمد . پذیرفته شدگان در دوره اصلی ملزم هستند هر روز در کلاسهای حفظ و مفاهیم موسسه شرکت کنند و در پایان دوره علاوه بر حفظ کل قرآن کریم با ترجمه ، مفاهیم ، مفردات و همچنین قواعد عربی (فن ترجمه) آشنا خواهند شد .
در طول دوره بعد از اتمام هر ترم آزمون کتبی مفاهیم و حفظ قرآن و همچنین آزمون شفاهی حفظ قرآن برگزار خواهد شد و افرادی که موفق به کسب حدنصاب 75 درصد نمره شوند به ایشان گواهینامه حفظ ( 5 ، 10 ، 15 ، 20 و 25 جزء ) اعطاء خواهد شد. پس از پایان دوره قرآن آموزانی که در آزمون حفظ کل موسسه پذیرفته شوند، مدرک رسمی سه زبانه حفظ کل جامعه القرآن الکریم و اهل البیت علیهم السلام را دریافت خواهند نمود.

jqkب : دوره تخصصی حفظ نیمه حضوری ( 12 ترم )

دوره تخصصی حفظ نیمه حضوری در 12 ترم متوالی طراحی شده است . افراد شرکت کتتده در این دوره مطابق با اصول برنامه ریزی موسسه در مدت زمان 12 ترم ( 3 سال ) علاوه بر حفظ کل قرآن کریم با ترجمه و مفاهیم آیات نیز آشنا می شوند .
افراد شرکت کننده در این طرح ملزم هستد 2 جلسه در هفته در کلاسها شرکت کنند و طبق برنامه آموزشی ارائه شده از سوی اساتید موسسه پیش روی داشته باشند . در طول دوره ، پایان هر ترم آزمون کتبی حفظ و مفاهیم و همچنین حفظ شفاهی در مقاطع 5 ، 10 ، 15 ، 20 و 25 جزء برگزار خواهد شد و افرادی که موفق کسب حد نصاب 75 درصد نمره آزمون شوند به ایشان گواهینامه حفظ اعطاء خواهد شد .

دوره آموزشهای تکمیلی (ویژه حافظان کل قرآن کریم)

دوره آموزشهای تکمیلی مخصوص افرادی برگزار می شود که حفظ قرآن خود را به پایان رسانده اند و در عین حال نیاز به کسب مهارتهای جدید در زمینه حفظ قرآن دارند . دوره مذکور از پائیز سال 1389 بصورت رسمی راه اندازی شده است  و بحمدالله تا کنون ثمرات زیادی برای شرکت کنندگان در این دوره داشته است از قبیل تثبیت کل قرآن کریم و همچنین فراگیری مهارت های جدید شامل ترتیل ( صوت و لحن و تجوید ) ، اجرای برنامه حفظ ، مکالمه عربی و آموزش مفاهیم در سطح پیشرفته می شود.
کلاسهای دوره آموزشهای تکمیلی در 5 قسمت خلاصه می شود.
1.کلاس تثبیت : افرادی که حفظ کل قرآن خود را به پایان رسانده اند ولیکن تسلط مناسبی بر کل محفوظات خود ندارند ، بنا به شرایطی که حفظ ایشان دارد در یک ترم و یا دو ترم بصورت یک جلسه در هفته ، تمامی محفوظات خود را تثبیت خواهند کرد.
2. کلاس حفظ :  افراد شرکت کننده در دوره آموزشهای تکمیلی موظف هستند جهت افزایش کیفیت محفوظات خود و کسب مهارتهای جدید در در زمینه ارائه محفوظات بصورت یک یا دو جلسه در هفته در کلاس حفظ شرکت کنند.
3. کلاس ترتیل : افراد شرکت کننده در دوره آموزشهای تکمیلی موظف هستند در کلاس ترتیل شرکت کنند و ایشان بر اساس علاقه و توانمندی که دارند تکالیف ترتیل خود را بصورت تقلیدی از استاد دریافت می کنند و همراه با ارائه آن مباحث صوت ، لحن و تجوید به ایشان آموزش داده می شود . قرآن آموزان یک جلسه در هفته در کلاس ترتیل شرکت خواهند کرد.
4. کلاس مفاهیم : کلاس مفاهیم با هدف افزایش توانمندیهای حافظان کل قران کریم در زمینه ترجمه و تفسیر و همچنین کسب مهارت های بیشتر در زمینه اجرای برنامه مفاهیم ، بصورت یک جلسه در هفته برگزار می شود . همه افراد شرکت کننده در دوره آموزشهای تکمیلی موظف به شرکت در این کلاس می باشند.
5. مکالمه زبان عربی : کلاس مکالمه عربی با هدف آموزش مکالمه به زبان عربی و افزایش ظرفیت حافظان بین المللی موسسه راه اندازی شده است . این دوره ویژه افرادی است که علاوه بر تسلط کامل بر محفوظات خود از توانمندی های ویژه ای برای اجرای برنامه برخوردار هستند.

حفظ قرآن کریم

اهمیت حفظ قرآن کریم (بخش دوم)

قاريان و حافظان قرآن نزد پيامبراسلام (ص ) و اميرمؤمنان (ع )جايگاهى والا داشتند و مورد احترام و تـشويق مادى و معنوى آن بزرگان قرار مى گرفتند.
بخشى از سيره ى آنان دراين زمينه چنين است :

1 - بخشش مجازات حافظان  

در روزگار حضرت رسول (ص ) و حضرت امیر المومنین  (ع ), دانستن فنون قرائت و حفظ قرآن به تخفيف مجازات يا بخشش آن مـى انـجـامـيـد, براى مثال مردى نزد حضرت على بن ابی طالب (ع ) آمد وبه دزدى اعتراف كرد.
حضرت پرسيد: آيا چيزى ازقرآن مى دانى ؟ پاسخ داد: آرى , سوره ى بقره را به خاطر سپرده ام .
حضرت فرمود: در مقابل اين سوره دستت رابه خودت بخشيدم و قطع نمى كنم .

ادامه مطلب...

quran

مطلب روز

قرآن از قول خود قرآن

در تمام 114 سورۀ قرآن کریم آیاتی دربارۀ عظمت قرآن این سرچشمۀ همۀ علوم و کتاب اخلاق و عرفان و فقه و قرآن آمده است که خیلی از آیات چند بار تکرار شده است و تکرار آیه نشانۀ اهمیت آن است اما برای رعایت اختصار در این بخش به همین چند آیه اکتفا می کنیم .
  1- « ذلک االکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین » (بقره ،1) ؛ این کتابی است که شکی آن نیست و راهنمای متقین است .

ادامه مطلب...

 

طراحی و پشتیبانی: باسط وب