• بنر

اخبار ویژه

برگزاری جشنواره رحمت ویژه مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی جامعه‌القرآن الکریم

برگزاری جشنواره رحمت ویژه مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی جامعه‌القرآن الکریم

28 دی 1401

نخستین جشنواره قرآنی رحمت ویژه دانش‌آموزان مقطع پیش‌دبستانی و دوره اول مقطع ابتدایی تحت نظارت جامعه‌القرآن الکریم برگزار می‌شود.

ایتهاالحُرّة؛ ای زن آزاده/ در ستایش دخت پیامبر

ایتهاالحُرّة؛ ای زن آزاده/ در ستایش دخت پیامبر

27 دی 1401

در ایام میلاد دخت گرامی پیامبر مکرم اسلام جا دارد به یکی از القاب مهم و کمتر شنیده شده حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها اشاره شود: "‌الحُرَّه " به معنای آزاده یعنی یک زن آزاد. عرب به زن کنیز "اَمَة" و زن آزاد را "حُرَة" می‌گوید.

مخاطب‌شناسی از مؤلفه‌های مهم در آموزش قرآن کریم است

مخاطب‌شناسی از مؤلفه‌های مهم در آموزش قرآن کریم است

19 دی 1401

رقیه لطفی، مربی موسسه جامعه القرآن رشت در گفت‌وگو با ایکنا: بیش از ۱۳ سال است که در زمینه مربیگری با جامعه القرآن الکریم همکاری دارم.

شناخت صوت

jqk mosabeghat 3اصطلاح صوت را بارها در بحث تلاوت شنیده ایم . در این سلسله مطالب قصد داریم ، صوت و اصطلاحات وابسته به آن را در حد امکان توضیح دهیم .
تعریف صوت :
صدا امواجی است که از برخورد اشیاء و تماس دو شیء با یکدیگر حاصل و از طریق گوش شنیده می شود و مراد از آن در قرائت ، صدای مطلق و خشک و بی روح است که بدون هیچ گونه احساس و آهنگ موزونی خارج می شود .

صوتی که از طریق دستگاه تکلم به صورت صدا بیرون می آید ، در واقع مایه و صدای اصلی شخص است . این صدا و صوت به خودی خود جایگاه و ارزشی ندارد ، بلکه این الحان و لهجه ها و نغمات هستند که به " صدا " زیبایی و طراوت می بخشند . چه بسا الحان و نغمات زیبا ، صداییی با کیفیت پایین را زینت بخشیده آن را به صوتی نیکو و الحانی روح بخش تغییر دهند .
اما تعریف دقیق صوت عبارتست از بانگ ، آواز یا صدایی که از اشیاء به گوش می رسد و در قرائت قرآن ، منظور صدای قاری است که از ارتعاش تارهای صوتی ایجاد می شود . این صوت جدای از آهنگ و الحان است و بدون نغمه می باشد .

ویژگی های صوت
هر صدایی ویژگی هایی دارد که برای آشنایی بیشتر با این ویژگی ها به توضیح آنها می پردازیم : شدت ، قوت یا قدرت صوت
صوت قوی به صوتی گفته می شود که شخص بدون آن که دچار سختی و تکلف شود ، کلامش آشکار و رسا به گوش مستمع برسد . به عبارت دیگر قدرت صوت ، میزان حجم صوتی است که هنگام خروج صدا به گوش می رسد . برای روشن شدن مطلب به ذکر یک مثال می پردازیم :
شخصی در یک مکان با صدای مشخصی بدون فشار و سختی به طور معمولی و عادی صحبت می کند ، در حالی که شخص دیگری با همان صدا و به طور معمولی صحبت می کند ، ولی صدای او از فاصله ی دورتر به راحتی شنیده می شود . این همان قوت صوتی است که در اشخاص متفاوت است .
اگر چه قدرت صوتی یک ویژگی ذاتی است ، ولی با تمرین و ممارست می توان آن را پرورش داد . خوردن سبزیجات و پرهیز غذایی مناسب و ترتیل خوانی در بالا بردن صوت موثر است .

زیر و بم صدا
صدای بَم در علم اصوات به صداهایی اطلاق می شود که از نظر صوتی پر و اشباع هستند . صدای زیر در اصطلاح قرائت به صداهای نازک ، ترقیق و پست گفته می شود .
هر صوت انسان می تواند دارای ویژگی های زیر و بم باشد . البته باید ذکر کرد که صدای هر فرد به صورت منفرد زیر و بم یا متوسط نیست ، بلکه هر شخصی در صورت تمرین و ورزش های صوتی می تواند با توجه به استعداد های خویش این ویژگی را دارا شود . برای یک قاری زیر و بم کردن صدا و صوت در هنگام قرائت بسیار مهم است ، چرا که قاری پس از تلاوت در گام های بالا ( در پرده های صوتی یا طبقات بالا ) خسته شده و به استراحت نیاز دارد . در این جا قاری از صدای بم خود استفاده می کند . پس هر دو صوت بم و زیر لازم است . اگر صوت یا صدا را از نظر طبقات صوتی تقسیم بندی کنیم ، صوت مردان بم بوده و حالت گنگ تری دارد ، ولی صوت زنان و کودکان قبل از بلوغ دارای حالت زیر بوده و تیز و با نفوذ است .

ارتفاع صوت
فاصله ی میان پایین ترین و بالاترین نقطه ی صوت را ارتفاع صوت گویند و در این فاصله طبقه های صوتی یا پرده های متعدد صدا قرار دارند . ارتفاع صدا به تعداد ارتعاش های تارهای صوتی بستگی دارد . هر چه تعداد این ارتعاش ها بیشتر باشد ، صدا دارای ارتفاع بیشتر و در نتیجه زیر تر است و هر چه تعداد ارتعاش ها کمتر باشد ، ارتفاع صدا نیز کمتر و در نتیجه صدا بم تر خواهد بود .

صدا ها دو نوع هستند :
1- صداهای سینه ای که عمدتا بم و از ارتفاع کمتری برخوردار هستند (باس)
2- صداهای سری که عمدتا زیر و دارای ارتفاع بیشتری هستند (تِنور)
هر یک از این دو صدا زیبایی خاص خود را دارد . مسلما صدای اول ارتفاع صدای دوم و صدای دوم بم صدای اول را ندارد . گرچه هر دوی این صداها هم بم دارند و هم اوج ، ولی قدرت و جذابیت صدای اول با بم بودن صدا و در صدای دوم با اوج بودن صداست .

عوامل موثر در ارتفاع (زیر و بم) صدا
1- تسلط بر هوای بازدم و تنظیم ارتعاش تارهای صوتی به میل خود .
2- آمادگی عضلات حنجره که هرچه این آمادگی بیشتر باشد ارتعاش تارهای صوتی بیشتر شده و صدا زیرتر خواهد شد .
3- طول تارهای صوتی تاثیر معکوس در زیر و بمی صدا دارد ، به این صورت که هر چه طول تارهای صوتی بیشتر باشد ، ارتعاش آنها کمتر شده و در نتیجه صدا بم می شود و هر چه طول تارهای صوتی کمتر باشد ، ارتعاش آنها بیشتر شده و صدا زیرتر می گردد .
4- سن و جنس افراد در زیر و بم شدن صدا تاثیر بسزایی دارد . صدای کودکان و زنان از صدای مردان زیرتر است . زیرا تارهای صوتی کودکان و زنان کوتاه تر و دارای ضخمات کم تری است . این ویژگی منجر به افزایش ارتعاش تارهای صوتی در ثانیه می شود .
 سید مرتضی رضوی

مطلب آموزشی روز

غزوه خندق (اراده الهی)

نزول آیه 12 از سوره احزاب:
گفته شده است که سبب نزول این آیه، گفته منافقین در کتمان معجزه رسول خدا (ص) به هنگام حفر خندق بوده است. تفصیل ماجرا چنین است: وقتی مسلمین مشغول کندن گودال بودند ناگهان به سنگ سختی بر می خورند که تیشه ها را شکسته و بیل ها را کج می کند. مشکل پیش آمده را به پیامبر (ص) گزارش می دهند؛

ادامه مطلب...

حفظ قرآن کریم

اهمیت حفظ قرآن در سيره و سخنان معصومان

بر هيچ يك از علاقه‌مندان قرآن مخفي نيست كه در سيره پيامبر اكرم و اهل بيت عليهم السلام تأكيد بر قرآن و انس و ارتباط با آن ، خصوصا تأكيد بر حفظ قرآن ، ديده مي شود ؛ به عنوان مثال حضرت ختمي مرتبت صلوات الله و سلامه عليه ، پس از يكي از جنگها ، هنگام اقامه نماز بر شهدا فرمودند كه ابتدا نماز بر شهيدي خوانده شود كه بيش از ساير شهدا ، آيات قرآن را در سينة خود دارد و او بر ديگر شهيدان مقدّم است.

ادامه مطلب...

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat
robot
telegram
bale
eitaa
tartil
soroush
 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب