• بنر

اخبار ویژه

برگزاری جشنواره رحمت ویژه مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی جامعه‌القرآن الکریم

برگزاری جشنواره رحمت ویژه مراکز پیش‌دبستانی و ابتدایی جامعه‌القرآن الکریم

28 دی 1401

نخستین جشنواره قرآنی رحمت ویژه دانش‌آموزان مقطع پیش‌دبستانی و دوره اول مقطع ابتدایی تحت نظارت جامعه‌القرآن الکریم برگزار می‌شود.

ایتهاالحُرّة؛ ای زن آزاده/ در ستایش دخت پیامبر

ایتهاالحُرّة؛ ای زن آزاده/ در ستایش دخت پیامبر

27 دی 1401

در ایام میلاد دخت گرامی پیامبر مکرم اسلام جا دارد به یکی از القاب مهم و کمتر شنیده شده حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها اشاره شود: "‌الحُرَّه " به معنای آزاده یعنی یک زن آزاد. عرب به زن کنیز "اَمَة" و زن آزاد را "حُرَة" می‌گوید.

مخاطب‌شناسی از مؤلفه‌های مهم در آموزش قرآن کریم است

مخاطب‌شناسی از مؤلفه‌های مهم در آموزش قرآن کریم است

19 دی 1401

رقیه لطفی، مربی موسسه جامعه القرآن رشت در گفت‌وگو با ایکنا: بیش از ۱۳ سال است که در زمینه مربیگری با جامعه القرآن الکریم همکاری دارم.

روش هایی برای ناراحت کردن شیطان رجیم

mataleb qorani

روزی حضرت محمد (ص) شیطان را در مسجد الحرام دید ، پیش او رفت و گفت : ای ملعون چرا ناراحتی ؟ شیطان گفت : از دست تو و امت تو ناراحتم . حضرت فرمود : چرا از من ناراحتی ؟ شیطان گفت : که چون این همه تلاش می کنم که مردم را گمراه کنم ولی تو در قیامت از آنها شفاعت می کنی و تمام زحمات مرا به هدر میدهی به خاطر همین با تو دشمنم و از تو بدم می آید .
حضرت فرمود : از دست امتم چرا ناراحتی ؟ شیطان گفت : امت تو خصوصیاتی دارند که امت های دیگر ندارند .
اول : وقتی به هم میرسند سلام می کنند ، که سلام اسم خداست . من از این اسم می ترسم .

دوم : وقتی همدیگر را می بینند به یکدیگر دست می دهند و تا دست هایشان از هم در نیامده گناهانشان بخشیده می شود .
سوم : وقتی می خواهند غذا بخورند« بسم الله » می گویند ، و من دیگر نمی توانم غذا بخورم و گرسنه میمانم.
چهارم : بعد از غذا « الحمد الله » می گویند .
پنجم : وقتی اسم تو می آید بلند بلند صلوات ختم می کنند ، و آنقدر صواب آن زیاد است که من فرار میکنم .
ششم : وقتی می خواهند کاری کنند « انشاء الله » می گویند و من دیگر نمی توانم در کارهایشان مداخله کنم و آنها را بر هم بزنم .
هفتم : صدقه می دهند . وقتی صدقه می دهند همه گناهانشان بخشیده می شود و هم هفتاد نوع بلا را از خود دور می کنند .
به همین دلیل حضرت محمد (ص) فرمودند : « وقتی که انسان دستش را در جیب می برد که پولی را صدقه دهد هفتاد شیطان دست او را می گیرند تا او را منصرف کنند و نگذارند که او صدقه دهد . »
هشتم : آنان که قرآن می خوانند و در خانه ای که قرآن خوانده می شود جایی برای من نمی ماند چون در آن خانه ملائک رفت و آمد دارند .
نهم : مرا زیاد لعنت می کنند و وقتی مرا لعنت می کنند یک زخم در بدن من می افتد و تا زمانی که همان شخص را به گمراهی نکشانم آن خوب نمی شود .
دهم : آنهایی که گناه میکنند سریع توبه میکنند و زحمات مرا به هدر می دهند .

مطلب آموزشی روز

تفسیر و مهارت های حفظ

یکی از مهارت های حفظ قرآن ، ایجاد ارتباط مفهومی بین آیات است ، به صورتی که اگر آیات قرآن را به دانه های تسبیح تشبیه کنیم ، مفهوم می تواند نقش نخ آن را داشته باشد که دانه ها را به ترتیب پشت سر هم ردیف کرده و هیچ گاه دانه ای از دانه دیگر جلو یا عقب نمی افتند.

خوب نقش دانستن ترجمه در حفظ قرآن ، چنین نقشی است ، به همین دلیل است که اگر کسی ترجمه قرآن و مفاهیم آن را بداند ، از حفظ بهتری برخودار است ، زیرا نیروی مفهوم ، آیات را به ترتیب در ذهن حافظ می آورد و کمتر اتفاق می افتد ، آیه ای را جا انداخته یا جلوتر یا عقب تر از آیه قبل و بعدش بخواند و این امتیاز ، جدای از امتیاز بزرگ عمل به قرآن است که حافظ با دانستن ترجمه و مفهوم می تواند ، زمینه عمل به قرآن را فراهم آورد.

ادامه مطلب...

حفظ قرآن کریم

اهمیت حفظ قرآن کریم (بخش دوم)

قاريان و حافظان قرآن نزد پيامبراسلام (ص ) و اميرمؤمنان (ع )جايگاهى والا داشتند و مورد احترام و تـشويق مادى و معنوى آن بزرگان قرار مى گرفتند.
بخشى از سيره ى آنان دراين زمينه چنين است :

1 - بخشش مجازات حافظان  

در روزگار حضرت رسول (ص ) و حضرت امیر المومنین  (ع ), دانستن فنون قرائت و حفظ قرآن به تخفيف مجازات يا بخشش آن مـى انـجـامـيـد, براى مثال مردى نزد حضرت على بن ابی طالب (ع ) آمد وبه دزدى اعتراف كرد.
حضرت پرسيد: آيا چيزى ازقرآن مى دانى ؟ پاسخ داد: آرى , سوره ى بقره را به خاطر سپرده ام .
حضرت فرمود: در مقابل اين سوره دستت رابه خودت بخشيدم و قطع نمى كنم .

ادامه مطلب...

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat
robot
telegram
bale
eitaa
tartil
soroush
 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب