telegramwhite aparat igap soroush tartil hamrahquran

جدیدترین مطالب

تولید ویدیوی نماز پر فضیلت دهه اول ذی الحجه  در موسسه جامعة القران

تولید ویدیوی نماز پر فضیلت دهه اول ذی الحجه در موسسه جامعة القران

24 مرداد 1397

به همت مرکز رسانه موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت علیهم السلام و با مساعدت مدیر محترم موسسه ویدیوی نماز دهه اول ذی الحجه با هدف  آموزش صحیح نماز در ادای الفاظ و رعایت تجوید و صوت و لحن عربی و...... تولید و منتشر گردید

مراسم تجلیل از ۵ حافظ کل دوره نیمه حضوری جامعه القرآن استان البرز برگزار شد.

مراسم تجلیل از ۵ حافظ کل دوره نیمه حضوری جامعه القرآن استان البرز برگزار شد.

23 مرداد 1397

به گزارش پایگاه خبری جامعه القرآن الکریم واهل البیت علیهم السلام مراسم تجلیل از ۵حافظ کل قرآن کریم ویژه برادران جامعه القرآن استان البرز باحضور نابغه قرآنی جهان اسلام ٢٢مرداد ماه همزمان باسالروز ازدواج امیرالمؤمنین علی (ع)وحضرت فاطمه علیهم السلام در تالار شهید نژاد فلاح کرج برگزار شد.

حافظ ده ساله جامعه القرآن الکریم زنجان با حضوروزیراطلاعات تجلیل شد

حافظ ده ساله جامعه القرآن الکریم زنجان با حضوروزیراطلاعات تجلیل شد

23 مرداد 1397

خدیری مدیر شعب زنجان با بیان این خبر گفت :حسین مهدیخانی حافظ کل قرآن کریم از قرآن آموزان طرح تخصصی یکساله واحد برادران جامعه القرآن زنجان می باشند رمضان از سوی شورای عالی قرآن به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران جهت اجرای برنامه های قرآنی به کشور لبنان دعوت شده و به مدت بیست روز در شهرهای مختلف آن کشور...

برگزاری مسابقه حفظ بین دو شعبه جامعه القرآن استان تهران

برگزاری مسابقه حفظ بین دو شعبه جامعه القرآن استان تهران

24 مرداد 1397

به گزارش پایگاه خبری جامعه القرآن الکریم واهل البیت علیهم السلام شنبه ٢٠ مردادماه مسابقه حفظ سوره های بهار بین ٢٠ نفر ازقرآن موزان منتخب شعبه های حجتیه ومرکز همایش های اجتماعی استان تهران برگزار شد.

اعلام زمان برگزاری 3 آزمون طرح ملی «بشارت 1452»

اعلام زمان برگزاری 3 آزمون طرح ملی «بشارت 1452»

24 مرداد 1397

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما از برگزاری آزمون سوم طرح ملی 1452 در اردیبهشت‌ماه سال آتی خبر داد.

برگزاری مراسم جشن پیوند در شعب جامعه القرآن الکریم

برگزاری مراسم جشن پیوند در شعب جامعه القرآن الکریم

24 مرداد 1397

مراسم جشن پیوند بمناسبت سالروز ازدواج حضرت فاطمه زهرا (سلام الله)و مولا علی (علیه السلام)در شعب جامعه القرآن الکریم برگزار شد

برگزاری اردوی یک روزه ویژه قرآن آموزان جامعه القرآن شعب همدان

برگزاری اردوی یک روزه ویژه قرآن آموزان جامعه القرآن شعب همدان

23 مرداد 1397

جامعه القرآن الکریم شعب همدان اردوی یک روزه ویژه قرآن آموزان و حافظان شعب این موسسه در مجموعه تفریحی غارعلی صدر بر پا کرد.

قرآن‌آموزان و مربیان جامعه القرآن همدان عازم مشهد مقدس می‌شوند

قرآن‌آموزان و مربیان جامعه القرآن همدان عازم مشهد مقدس می‌شوند

23 مرداد 1397

همزمان با پایان دوره آموزشی ترم تابستان جامعه القرآن الکریم شعب استان همدان حافظان ،قرآن آموزان و مربیان این شعب به مشهد مقدس اعزام می شوند.

دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم ویژه نوجوانان و بزرگسالان جامعه القرآن آغاز شد.

دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم ویژه نوجوانان و بزرگسالان جامعه القرآن آغاز شد.

21 مرداد 1397

مسئول تربیت مربی جامعه القرآن الکریم از شروع دوره تخصصی آموزش وتربیت مربی حفظ ویژه نوجوانان و بزرگسالان در شهر مقدس قم خبر داد.

إِنَّا للهِ وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

إِنَّا للهِ وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

21 مرداد 1397

سرکار خانم قرائی مربی محترم شعبه خردسالان همدان درگذشت پدر گرامیتان را تسلیت عرض می نماییم و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای خانواده محترم صبر جزیل مسئلت داریم.

اخبار سراسری

اهمیت حفظ قرآن کریم (بخش اول)

 jqk quran (11)سفارش‌ها و توصيه‌هاي پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) درباره قرآن و ويژگي‌هاي منحصر به فرد قرآن باعث شد تا قرآن در سراسر زندگي مردم راه يابد، به ويژه اينكه مسلمانان در عصر پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) كتابي غير از قرآن نداشتند و قرائت و حفظ و تعليم اختصاص به آن داشت.
حفظ قرآن حتي بعد از پيدايش صنعت چاپ هم موقعيت و جايگاه خود را حفظ كرد و همواره به عنوان يك سنت و عبادت بزرگ، در ميان مسلمين مطرح بود. 


قرآن نيز به زنان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) در مورد حفظ و يادآوري قرآن در يك جا توصيه كرده است.
و اذكرن ما يتلي في بيوتكنّ من آيات الله و الحكمه انّ الله كان لطيفاً خبيراً.[1]
« آنچه از آيات الهي و حكمت كه در خانه‌هاي شما تلاوت مي‌شود را به خاطر بسپاريد، همانا خداوند نسبت به شما لطف دارد و هم از اعمال شما و كردارتان باخبر و آگاه است.»
طبق نظر عده‌اي از مفسرين منظور از ذكر در اين آيه به معني حفظ و به خاطر سپردن است، كه خداوند بعد از وظايف متعددي كه به همسران پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) گوشزد مي‌كند به آنان توصيه مي‌كند كه آيات قرآن را حفظ كنيد تا به واسطه آن (قرآن) پيام قرآن را فرا بگيريد.[2]
پيامبر اسلام در چهل سالگي به مقام نبوت رسيد و قرآن در بيست و سه سال بر قلب مبارك وي فرود آمد، در اين مدت، صحابه به سفارش آن حضرت در نگهداري آيات الهي مي‌كوشيدند، آنان آيات را بر پوست و استخوان‌هاي شانه و دنده حيوانات، ‌چوب‌هاي درخت خرما و سنگ‌هاي سفيد پهن، كاغذ و پاره مي‌نگاشتند و براي برخورداري از پاداش معنوي آن حفظ مي‌كردند و به خاطر مي‌سپردند.
حفظ قرآن از روزهاي نخستين نزول وحي آغاز شد، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) خود نخستين حافظ قرآن به شمار مي‌رفت براي فرا گرفتن و از خاطر نبردن آن بسيار تلاش و كوشش مي‌كرد:
ابن عباس مي‌گويد: پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به سبب عشق شديدي كه به دريافت و حفظ قرآن داشت هنگامي كه پيك وحي آيات را بر او مي‌خواند، همراه وي زبانش را حركت مي‌داد و شتاب مي‌كرد تا آنچه مي‌شنود را فراموش نكند، خداوند او را از اين كار باز داشت و فرمود: ما آن را برايت جمع مي‌كنيم.
«انّا نحن نزّلنا الذّكر و انّا له لحافظون»[3]
«ما قرآن را نازل كرديم و خود نيز از آن محافظت مي‌كنيم.»
حضرت براي اطمينان كامل از محفوظات خويش آنها را بر فرشته وحي عرضه مي‌كرد.[4]
پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) در نماز و هر فرصتي كه پيش مي‌آمد، قرآن را با صداي بلند مي‌خواند و صحابه نيز همراه وي به فراگيري و حفظ آن مي‌پرداختند.
ابن مسعود مي‌گويد: پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به من فرمود: از آيات قرآن برايم تلاوت كن! گفتم: قرآن بر شما نازل شده من آن را بخوانم؟
فرمود: آري، دوست دارم قرآن را از ديگري نيز بشنوم.
من سوره ‌نساء را تلاوت كردم تا رسيدم به آيه چهل و يكم و آن را نيز خواندم:
فكيف اذا جئنا من كلّ امّه بشهيد و جئنا بك علي هؤلاء شهيداً
« پس چگونه است، آن روز كه براي هر امتي گواهي (از خودشان) بياوريم و تو را نيز بر آنان (مسلمان) گواه آوريم؟»
اشك از چشمان حضرت جاري شد و فرمود: براي من كافي است.[5]
اصحاب و ياران پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) كه او را بسيار دوست مي‌داشتند و براي رضايت و خشنودي وي از جان و مال خويش مي‌گذشتند،[6] آنان وقتي آيه يا سوره‌اي را از رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) مي‌شنيدند، چندين بار به حضرت مراجعه كرده، آنچه به خاطر سپرده بودند را بر وي عرضه مي‌كردند تا حفظ آنها را تأييد و تقرير نمايد.
در زمان رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) بسياري از اصحاب، حافظ سوره‌هايي از قرآن بودند و شمار كساني كه آياتي از قرآن را از حفظ نباشند بسيار اندك بود.
عباده بن صامت مي‌گويد: پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) هر مرد مهاجر را به يكي از ما مي‌سپرد تا به وي قرآن بياموزيم، در مسجد پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) تلاوت قرآن چنان بلند بود كه حضرت دستور داد صداها را پايين آورند تا موجب اشتباه نگردد، گاهي اهتمام در حفظ قرآن چنان بالا مي‌گرفت كه براي اسقاط يا ثبت يك حرف ميان صحابه نزاع و درگيري پيش مي‌آمد.[7]
تعداد حافظان قرآن بسيار بود، و بنابر يك نقلي لااقل 140 نفر در زمان رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) حافظ قرآن بودند گرچه جمعي از آنها از شهرت و اعتبار بيشتري برخوردار بودند.
سيوطي مي‌نويسد: چند تن از صحابه كه به تعليم قرائت قرآن و حفظ آن شهرت داشتند عبارتند از: علي (عليه السلام)، ابيّ بن كعب، زيد بن ثابت، ابو الدرداء، عبدالله بن مسعود و ابو مسعود اشعري.
در آن عصر، زنان نيز پا به پاي مردان در عرصه تلاوت و حفظ قرآن تلاش مي‌كردند، چنانكه نام‌هاي برخي از آنها مثل: ام‌سلمه، ام‌ورقه[8] بنت عبدالله بن حارث نيز در ميان حافظان به چشم مي‌خورد.[9]
--------------------------------------------------------------------------------
[1] . احزاب/34.
[2] . مقتضيات الدرر، ج8، ص300؛ الميزان، ج16، ص331؛ تقرب القرآن، ج22، ص14؛ تفسير جديد، ج5، ص426.
[3] . حجر/9.
[4] . مجمع البيان، ج10، ص197.
[5] . تاريخ قرآن، ص233.
[6] . در حادثه حديبيه، چهارمين و آخرين نماينده قريش (عروه بن مسعود ثقفي) براي گفتگو نزد پيامبر آمد. او هنگام مذاكره به ساحت حضرت جسارت كرد، او اين طور وانمود مي‌كرد كه ياران حضرت در آينده وي را رها مي‌كنند. پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) براي اينكه پاسخي دندان شكن به تهديد عروه دهد، برخواست و وضو گرفت، عروه با چشم خود ديد كه ياران رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) نگذاشتند، قطره‌اي از آب وضوي او به زمين بريزيد.
بنابراين به محفل قريش رفت، جريان ملاقات و هدف پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) را به سران قريش رسانيد و گفت: من شاهان بزرگ را ديده‌ام، قدرت‌هاي بزرگي مانند قدرت كسرا، قيصر روم و سلطان حبشه را مشاهده كرده‌ام، ولي موقعيت هيچ كدام مانند محمد نبود، من با ديدگان خود ديدم كه يارانش نگذاشتند، قطره آبي از وضوي او به زمين بريزد و براي تبرك آن را تقسيم كردند،‌اگر مويي از محمد (صلي الله عليه و آله و سلم) بيفتد، بي‌درنگ آن را بر مي‌دارند. (فروغ ابديت، ج2، ص188)
[7] . البيان، آيت الله خويي، ص274.
[8] . ام ورقه در شمار زناني بود كه قرآن را حفظ مي‌كرده است، پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) هر وقت او را مي‌ديد، او را شهيده مي‌خواند. چون هنگامي كه پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به جنگ بدر مي‌رفت ام ورقه از ايشان پرسيد: اجازه مي‌دهي من هم بيايم تا زخمي‌ها را مداوا و بيماران را پرستاري كنم، شايد خداوند مرا نيز به فيض شهادت برساند، پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: خدا شهادت را براي اين فرد آماده كرده است، و او را شهيده ناميد، سپس رو كرد به خانه خود باز گردد. ام ورقه سرانجام در زمان خليفه دوم به دست غلام و كنيز خود كشته شد.
[9] . الاتقان، ج1، نوع 20، ص251.

***********
برگرفته شده از کتاب بهترین روش حفظ

حفظ قرآن کریم

اهمیت حفظ قرآن کریم (بخش دوم)

قاريان و حافظان قرآن نزد پيامبراسلام (ص ) و اميرمؤمنان (ع )جايگاهى والا داشتند و مورد احترام و تـشويق مادى و معنوى آن بزرگان قرار مى گرفتند.
بخشى از سيره ى آنان دراين زمينه چنين است :

1 - بخشش مجازات حافظان  

در روزگار حضرت رسول (ص ) و حضرت امیر المومنین  (ع ), دانستن فنون قرائت و حفظ قرآن به تخفيف مجازات يا بخشش آن مـى انـجـامـيـد, براى مثال مردى نزد حضرت على بن ابی طالب (ع ) آمد وبه دزدى اعتراف كرد.
حضرت پرسيد: آيا چيزى ازقرآن مى دانى ؟ پاسخ داد: آرى , سوره ى بقره را به خاطر سپرده ام .
حضرت فرمود: در مقابل اين سوره دستت رابه خودت بخشيدم و قطع نمى كنم .

ادامه مطلب...

مطلب روز

ندای اسلام در غرب

سید اباذر واحدی متولد سال 1363 در شهر مقدس قم است . او توانست به فضل الهی جزء اولین حافظان قرآن پرورش یافته در موسسه جامعه القرآن الکریم باشد که در مدت 9 ماه کل قرآن را حفظ نماید . وی از صدای زیبایی در تلاوت ترتیل و تحقیق قرآن برخوردار است . لذا جزء قاریان و حافظان منتخب برنامه ترتیل خوانی حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) در ماه  رمضان بود که برنامه ایشان به صورت مستقیم از شبکه سوم سیما پخش می شد.

ادامه مطلب...

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat robottelegram igap tartil soroush

 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب