ترفندهای پیش رفت در حفظ قرآن

ترفندهای پیش رفت در حفظ قرآن
1-    برنامه ریزی : انسان در هیچ کارمهمی موفق نمی شود مگر آن که برنامه منظم ومدونی داشته باشد . اگر ساعت یا ساعات معینی را برای کار مقدس حفظ قرآن در نظر نگیرید این کار با اختلال مواجه می شود . پس حتما در قدم اول زمان معینی را برای حفظ در نظر بگیرید . بعد از نماز صبح ، قبل از ظهر، بعد از ظهر یا شب مهم نیست فقط امکان داشته باشد که منظم آن را ادامه دهید. اگر ساعتی را معین کنید که به هر علتی بعدها نتوانید از آن برای حفظ استفاده نمایید از برنامه نتیجه نخواهید گرفت . در مورد این که چه قدر از وقت خود را هر روز برای حفظ بگذارید ، بستگی به مقدار حفظ شما دارد . به طور طبیعی در اوایل حفظ وقت کم تری برای کار حفظ ، مرور 10 درس و مرور محفوظات گذشته لازم دارید ، اما با زیاد شدن محفوظات باید این وقت بیش تر شود.

2-    همت : پشت کار وخسته نشدن از مشکلات ، اثری ویژه در کسب موفقیت دارد. اگر حتی یک روز هم برنامه خود را تعطیل کنید ، زمینه ایجاد ضربه به همه برنامه را به وجود خواهد آورد . عقب ماندن از برنامه ، انداختن کار امروز به فردا و فردا به روز بعد از آن و مقدم کردن سایر کارها بر برنامه حفظ از جمله آفات نداشتن همت و تعطیلی موقت برنامه روزانه است.اگر می خواهید مزه شیرین را بچشید ، هیچ گاه برنامه روزانه حفظ خود را تعطیل نکنید. بله گاهی مشکل ناگهانی پیش می آید که قابل پیش بینی نبوده و ممکن است ساعات حفظ شما را اشغال کند . در این مورد حتما در همان روز برنامه جبرانی آن را داشته باشید و کار آن روز را به روز بعد موکول نکنید .
3-    استعدادیابی : در شروع کار حفظ ، ذهن شما آماده دریافت مقدار زیادی محفوظات در یک روز نیست . به خصوص کسانی که مدتی از آموزش های مستقیم مثل مدرسه ،دانشگاه و ... دور بوده اند. این افراد نیاز دارند تا مدتی را برای آماده سازی ذهن شان اختصاص دهند ، پس برای شروع حفظ ، مقدار زیادی را تعیین نکنید . روزی نیم سطر یک سطر یا حداکثر دو سطر برای شروع مناسب است . بعد از آن به تناسب وقتی که اختصاص می دهید و استعداد خود ، مقدار آن را زیاد کنید .
4-    شروع حفظ : جز 30 قرآن آن هم از آخر ، یعنی سوره های ناس ، فلق ، توحید و ... تا نباء برای حفظ مناسب است . با حفظ این سوره ها به خاطر کوتاهی سوره وآیات ،علاقه و انگیزه شما تقویت می شود . هم چنین بعد از حفظ کل جزء 30 ، شما تغریبا یک چهارم سوره ها را حفظ کرده اید . چرا که قرآن 114 سوره دارد که 37 سوره آن در جزء 30 قرار دارد . از این رو اعتماد به نفس بالایی برای شما ایجاد می شود . در این میان ذهن شما هم آماده می شود تا حفظ را از ابتدای قرآن ، به صورت منظم آغاز کنید .
5-    مرور : تکرار 10 درس گذشته ، یعنی اگر روزی نیم صفحه حفظ می کنید ، مرور 5 صفحه ای که تازه حفظ شده اید ، به صورت روزانه لازم و ضروری است . اگر 10 درس را مرتب دوره نکنید ، ماندگاری محفوظات تان ضعیف خواهد شد . همچنین مرور یک هفتم محفوظات گذشته در هر روز ، یعنی اگر 4 جزء حفظ هستید و روزانه یک صفحه حفظ می کنید ، هر روز نیم جزء ( 10 صفحه ) از محفوظات قبل از 10 درس را باید مرور کنید تا به صورت هفتگی ، علاوه بر 10 درس ، کل محفوظات تان هم دوره شود .
6-    مباحثه : مباحثه به این صورت است که یک نفر محفوظات خود را برای دیگری بخواند و شخص دوم اشکالات او را تذکر دهد و متقابلا نفر دوم بخواند و نفر اول اشکالات او را متذکر شود . این برنامه را باید هر روز یا حداکثر یک روز در میان داشته باشید . اگر هم مباحثه پیدا نکردید ، از کسی که فقط روخوانی قرآن را می داند بخواهید تا قرآن را باز کند و شما برای او از حفظ بخوانید و او اشکالات شما را تذکر دهد .
7-    روش حفظ صحیح : گاهی همه چیز درست سر جای خودش است ، اما باز هم شما دچار اشکال در نگه داری محفوظاتتان هستید . در این صورت لازم است نگاهی به روش حفظ خود بیندازیید . نشانه درست حفظ کردن آن است که اگر شما مثلا یک صفحه را حفظ کردید ، در انتها بتوانید آیات همان صفحه را از آخر به اول بخوانید . اگر این سطح از تسلط را ندارید ، حتما در روش حفظ خود تجدید نظر کنید .
8-    مرور از حفظ : نکته آخر اینکه مرور 10 درس و محفوظات گذشته و مباحثه نباید از روی قرآن صورت بگیرد ؛ بلکه شما باید بدون نگاه به قرآن محفوظات خود را تلاوت کنید.

کلام امیر

threesqrکمترین حقی که از خدای سبحان بر گردن شماست

این که از نعمت های او در راه نافرمانی اش یاری نباید خواست .

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat
robot
telegram
bale
eitaa
tartil
soroush
 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب