آموزش دوره روخوانی و روانخوانی-12

 010309 amozesh rokhani 31

یک مربی با بازی در کلاس با کودک ارتباط عاطفی برقرار کرده و با انجام هرچه بهتر آن باعث موفقیت در امر آموزش خواهد شد. دقت مربی در استفاده از ابزارهای آموزشی امری مهم می باشد و بازی یکی از این ابزار ها به شمار می رود که باعث ایجاد انگیزه و نشاط در کودکان خواهد شد.
 
 در اینجا قصد داریم چند بازی جذاب معرفی کنیم.
 
 فوتبال:  وسیله این بازی می‌تواند تنها یک توپ باشد برای دروازه هم میتوان از دو صندلی که با فاصله از هم قرار داده شده استفاده کرد مربی در این بازی به دقت و مدیریت احتیاج داشته تا بتواند شاگردان را کنترل کند می توان این بازی را با تک ضربه های شاگردان یا پنالتی انجام داد.
 
 دارت: نشانه گیربا دارت بازی مورد علاقه تمام سنین می باشد که به دقت و تمرکز احتیاج دارد برای هر شاگرد تعداد ضربه های مشخص کرده و برای هیجان بیشتر از بقیه بخواهید دوستانشان را هنگام بازی تشویق کنند.
010309 amozesh rokhani 34
 
 بولینگ: این بازی همانند بازی قبل به تمرکز احتیاج دارد برای هر شاگرد چند ضربه در نظر بگیرید و بعد از انداختن هر ضربه شاگردان را تشویق کنید و برای آن ها ایجاد انگیزه کنید.
 
 راه رفتن با حلقه: برای این بازی مسیری در کلاس مشخص کنید ۲ یا ۳ شاگرد را در ابتدای مسیر قرار داده و از آنها بخواهید با فرمان حرکت شما با حلقه ها به صورت طناب زدن حرکت کرده و تا انتهای مسیر بروند آنها را برای صحیح و سریع رفتن تشویق کنید.
 
 حرکت از داخل حلقه: شاگردان را به دو گروه تقسیم کنید ابتدا گروه اول حلقه ها را نگه داشته و گروه دوم با دقت از داخل حلقه ها رد می شوند به گونه ای که به دور حلقه برخورد نکنند سپس جای گروه ها عوض می شود در این بازی می توان از مادر ها در نگه داشتن حلقه ها کمک گرفت و اگر حلقه موجود نبود مادر ها دو به دو دست های یکدیگر را نگه دارند و به صورت تونل بایستند و بچه ها از زیر دستان آنها رد شوند گاهی هم می توانیم در این بازی پرسش کلمات را داشته باشیم به این صورت که هر کدام از شاگردان به انتهای مسیر رسیدند از روی تابلو یا کارت کلمه « ا »بخوانند.
 
فرشته بازی:شاگردان را به صورت دایره روی زمین نشانده یکی از آنها را انتخاب کنید و از او بخواهید دور دایره چرخیده و شعر زیر را تکرار کند و بقیه پاسخ او را بدهند نفر اول یکی از دوستانش را انتخاب کرده و روی سر خود دست می گذارد شخص انتخاب شده باید به دنبال نفر اول دویده تا او را بگیرد نفر اول به سرعت فرار کرده و در جای نفر دوم می نشیند و بازی به همین نحو ادامه پیدا می کند.
 
 فرشته فرشته کی هستی؟
 فرشته یک بچه
 
 اسمش چیه اون بچه؟
 بزار یک دور بچرخم تا اسمشو بگم من 
 
عمو زنجیر باف: شاگردان به صورت زنجیر و دایره وار می ایستند و با شروع مربی شعر او را پاسخ می دهند و می چرخند ،در انتها صدایی را که مربی می‌خواهد تقلید می‌کنند مربی می‌تواند برای تمرین حروف از این بازی استفاده کرده و صدای حروف را از شاگردان بپرسد و آنها را بسنجد.
 
 پرتاب حلقه: بازی پرتاب حلقه از جمله بازی هایی می باشد که در کلاس ایجاد انگیزه و هیجان خواهد کرد.
 
 توپ بگیر و پس بده: این بازی را مربی می تواند در فواصل آموزشی ارزیابی انجام دهد حتی می توان این بازی را همانطور که شاگردان روی صندلی نشسته اند انجام داد.
 
 بشین پاشو: این بازی را به چند صورت میتوان انجام داد؛ بازی با واژه ها برای مثال وقتی مربی می گوید سیب شاگردان نشسته و وقتی میگوید گلابی شاگردان بایستند می توان برای محک تمرکز آنها گاهی میوه غیر از این دو نام ببریم می توان از حرکات کوتاه برای این بازی استفاده کرد وقتی مربی می گوید فتحه بایستند و وقتی می‌گوید کسره بشینند، این بازی را به صورت بشین پاشو و برعکس هم میتوان انجام داد.
 
 کوچه خنده: شاگردان را به دو گروه تقسیم کرده و گروه اول را دوباره دو قسمت می کنیم و به صورت دو خط موازی روبروی هم قرار می دهیم به عبارتی مانند کوچه گروه دوم به صورت قطار باید از بین آنها یعنی خطوط موازی که همان کوچه می باشد رد شوند گروه اول باید سعی کنند گروه دوم را بخندانند در صورتی که افراد گروه دوم بخندند گروه اول برنده خواهند شد. سپس جای گروه ها عوض میشود.
 
 توپ و حلقه: مربی حلقه را بالا نگه داشته و شاگردان توپ را داخل آن می اندازند مربی می تواند مرحله به مرحله حلقه را بالاتر برد نوع دیگر این بازی این است که دو شاگرد را روبروی هم قرار داده آنها باید با توپ بمانند والیبال به گونه‌ای بازی کنند که توی زمین نیفتد.
 
 قطار بازی: یکی دیگر از بازی های مورد علاقه کودکان می باشد.
 
 بپا نیفته: مسیری در کلاس مشخص کرده و چند شاگرد را ابتدای مسیر قرار میدهیم لیوان هایی روی سر آنها قرار می دهیم و از آنها می‌خواهیم تا انتهای مسیر رفته و مراقب باشند که لیوان روی سرشان نیفتد بقیه شاگردان هم دوستانشان را تشویق کرده و می گویند بپا نیفته بپا نیفته
 
  بسکتبال: روی میخی در کلاس سبدی نصب می کنیم می توانیم از یک توپ استفاده کنیم و شاگردان را به نوبت بیاوریم و از آنها بخواهیم توپ خود را در سبد بیندازند.
 
 کیسه بازی: بازی بسیار جالب و هیجان انگیز می باشد برای این بازی به چند کیسه برنج احتیاج است از چند شاگرد می خواهیم که درون کیسه رفته و دسته های آن را محکم نگه دارند و مسیر مشخصی را با فرمان حرکت مربی بروند و برگردند،در این بازی حتما مراقب باشید که در مسیر آنها مانعی نباشد.
 
010309 amozesh rokhani 33
010309 amozesh rokhani 32

کلام امیر

threesqrکمترین حقی که از خدای سبحان بر گردن شماست

این که از نعمت های او در راه نافرمانی اش یاری نباید خواست .

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat
robot
telegram
bale
eitaa
tartil
soroush
 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب