telegramwhite aparat igap soroush tartil hamrahquran

راه کارهایی برای معلمان حفظ

با نظر به استقبالی که در کشور برای حفظ قرآن بوجود آمده است ، مربیان و اساتید حفظ می بایست سعی کنند تا کلاس حفظ قرآن از جایگاه رفیع خود دور نشده و دچار روزمرگی و تکرار نگردد ، در این راستا چند تذکر بیان می شود:
1- کلاس را با شور و نشاط برگزار کنید . برای ایجاد نشاط در کلاس می توانید از راه های زیر استفاده کنید : الف : ذکر صلوات، تواشیح کوتاه و شعارهای قرآنی.
ب : اختصاص چند دقیقه از وقت میانی کلاس به پرسیدن شماره آیات، ابتدای آیات بالا و پایین صفحه، بصورت تصادفی از همه یا ابتدای آیات بالا و پایین صفحه، بصورت تصادفی از همه یا تعدادی از شاگردان.
ج : برگزاری دوره ای کلاس در اتاق های دیگر یا خارج از فضای بسته اتاق.

د : دعوت از حافظان کل به صورت ماهیانه .
ه : اردوهای درون شهری می تواند کمک زیادی به ایجاد نشاط در قرآن آموزان داشته باشد .
و : برگزاری کلاس در ساعات با نشاط مثل اوایل صبح یا عصر .
2- گفته می شود کلاس حفظ قرآن خشک است و این جمله به این خاطر مشهود شده است که عده ای معتقدند : کلاس حفظ مثل کلاس صوت ولحن و ترتیل ، از تنوع برخودار نیست . اما در واقع این گونه نیست ، کلاس حفظ اگر خوب اداره شود بیشتر از سایر رشته های آموزشی قرآن از تنوع برخودار است ، رعایت گفته شده در بند یک علاوه بر نکات ترجمه ای و تفسیری می تواند جذابیت فوق العاده ای به کلاس شما ببخشد.
3- نظم رمز موفقیت در هر کاری است و حفظ قرآن به خاطر حساسیتی که دارد ، نیاز به نظم بیشتری دارد ، در این زمینه توصیه شفاهی شما به داشتن نظم در برنامه های قرآن آموزان ، کافی نیست ، بلکه خودتان باید الگوی نظم باشید ، کلاس را سروقت شروع و به موقع تمام کنید ، زودتر از قرآن آموزان حاضر شوید و دیرتر از آنان کلاس را ترک نمایید .
4- گاهی به شاگردانتان پیشنهاد کنید از محفوظات شما سوال کنند . این کار باعث تقویت انگیزه و ایجاد حس اعتماد بیشتری به شما خواهد شد .
5- می بایستی هر قرآن آموز دفترچه ایی برای ثبت تکالیفی که باید انجام دهد ، داشته باشد و شما نیز در هر جلسه ، نظارتی بر حسن انجام تکلیف هر شخص داشته باشید ، چرا که انجام ندادن تکلیف حتی برای یک روز باعث عقب ماندگی می شود که گاه نیز در دوران تحفیظ قابل جبران نیست .
6- تمام شاگردان خود را به خوبی بشناسید ، علاوه بر مشخصات فردی ، سعی کنید سطح توانایی و استعداد او را هم بدست آورید .
7- از دادن مشاوره به شاگردتان دریغ نورزید .
8- همیشه در کلاس بگویید : « حفظ قرآن کار ساده و آسانی است و اگر ما خلاف این فکر می کنیم ، به این خاطر است که برای حفظ روزانه و مرور وقت کافی نمی گذاریم » . تلقین آسان بودن حفظ در ایجاد حس اعتماد به نفس شاگردان اهمیت زیادی دارد .
نسیم وحی

کلام امیر

threesqrکمترین حقی که از خدای سبحان بر گردن شماست

این که از نعمت های او در راه نافرمانی اش یاری نباید خواست .

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat robottelegram igap tartil soroush

 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب