درخشش قرآن آموزان موسسه جامعه القرآن الکریم استان تهران در سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت و ترتیل قرآن کریم

jqk ekhtetamiye mosabeghat 35 3درخشش قرآن آموزان موسسه جامعه القرآن الکریم استان تهران  در سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت و ترتیل قرآن کریم در مقطع شکوفه ها ویژه برادران

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه مراسم اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت و ترتیل قرآن کریم  با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
در این مراسم که با حضور شرکت کنندگان در این دوره از مسابقات، برگزیدگان و جمعی از مسئولان فرهنگی و قرآنی کشور در تالار فرهنگ برگزار شد، از 27 نفر از برگزیدگان این دوره از مسابقات تجلیل شد.

براساس این گزارش در رشته قرائت  امیر حسین حیدری از قرآن آموزان موسسه جامعه القرآن الکریم استان تهران  با راه یابی به مرحله فینال این دوره از مسابقات  به عنوان نفر  پنجم در این رشته معرفی و با اهدا یک جلد کلام الله مجید، لوح تقدیر و هدیه مسابقات تجلیل شد.

jqk ekhtetamiye mosabeghat 35 1
این گزارش می افزاید: در رشته حفظ کل نیز محمد حسین بهزادفر از قرآن آموزان موسسه جامعه القرآن الکریم استان تهران با راه یابی به مرحله فینال این دوره از مسابقات  به عنوان نفر دوم  معرفی و تجلیل شد.
بر اساس این گزارش به کلیه نفرات برتر یک جلد کلام الله مجید، لوح تقدیر و یادبود مسابقات و هدایای نقدی اهداء شد.

jqk ekhtetamiye mosabeghat 35 2

در ابتدای این مراسم نفر اول رشته قرائت تحقیق، محمد‌مهدی بیگی از تهران تلاوت شورانگیزی را اجرا کرد و پس از آن رضا نژادتبریزی از اصفهان، نفر اول رشته حفظ کل قرآن کریم برنامه حفظ اجرا کرد، سپس ابوالفضل طبسی، از خراسان رضوی، نفر دوم رشته قرائت و گروه تواشیح قطعاتی را در مدح حضرات معصومین(ع) اجرا کردند.

مراسم با سخرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  ادامه یافت و ایشان  با  اشاره به سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره) به ایران در سال 1357 اظهار کردند: به برکت جمهوری اسلامی جلسات قرآنی رونق گرفت و جوانان این کشور به سمت فعالیت‌های قرآنی حرکت کردند و در مسابقات بین‌المللی قرآن خوش درخشیدند.
وی ادامه داد: هر فعالیت قرآنی ابتدا از قرائت قرآن آغاز می‌شود، اما نباید در همین حد متوقف شویم و باید به تدبر و عمل به دستورات قرآن روی آوریم؛ زیرا حفظ و قرائت قرآن کریم همگی ضروری هستند، اما مقدمه ورود به فهم بیشتر آیات کلام الهی است.

تذکر و دوری از غفلت؛ مهمترین ویژگی تدبر در قرآن

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه عنون کرد: تذکر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تدبر در قرآن است که مفید واقع می‌شود؛ تدبری که همراه با تذکر و برداشتن پرده غلفت نباشد، اثر زیادی نخواهد داشت؛ اگر انسان خود را به خواب بزند و با آیات الهی و پیام‌های آن بیدار نشود، دیگر هیچ عاملی او را از این غفلت نجات نمی‌دهد؛ از این رو تدبر در قرآن باید همراه با تذکر و دوری از غفلت باشد.

عمل به قرآن، مصداق شکرگزاری الهی

وی خاطرنشان کرد: همگان باید از نعمت‌های الهی شاکر باشند و بهترین شیوه شکرگزاری از هدایت الهی این است که به دستورات قرآن عمل کنیم، دستوراتی مانند جهاد، انفاق، احترام به دیگران، پرهیز از غیبت و سوءظن، فداکاری، تقوا و خویشتن‌داری و ... مفاهیمی است که باید مورد توجه مسلمانان قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تاکید بر وظیفه هدایت دیگران بیان کرد: هر مسلمانی دو وظیفه دارد؛ یکی اینکه اول خود هدایت یابد و به قله‌های سعادت برسد و دیگری آنکه عامل هدایت دیگران نیز شود. حضرت امام راحل(ره) می‌توانست خود به تنهایی عبادت کند، اما اقدام به هدایت دیگران و تشکیل نظام اسلامی کردند.
حجت‌الاسلام محمدی یادآور شد: در ابتدای سوره آل عمران آمده است که «الَر کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ؛ الف لام راء کتابى است که آن را به سوى تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریکی‌ها به سوى روشنایى بیرون آورى به سوى راه آن شکست ناپذیر ستوده»؛ این آیه بیان می‌‌کند که راه خداوند راه عزت است و شکست در آن راهی ندارد.
ایشان در ادامه خطاب به شرکت‌ کنندگان نوجوان در سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن شکوفه‌ها اظهار کرد: هر کدام از شما که به این مرحله رسیده‌اید می‌توانید در مساجد، هیئت‌ها و تکایای محل خود منشاء جلسات انس با قرآن شوید و نوجوانان هم سن و سال خود را به این محافل انس با قرآن جذب کنید.

در این دوره از مسابقات، از 27 نفر از برگزیدگان این دوره از مسابقات تجلیل شد. چهره برگزیدگان رشته‌های مختلف این دوره از مسابقات که بر اساس آن رتبه‌های نخست رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل، اذان و حفظ 20 جزء، به ترتیب به شرکت کنندگانی از استان‌های تهران، قم، اصفهان، خراسان رضوی و اصفهان تعلق گرفت.

کلام امیر

threesqrکمترین حقی که از خدای سبحان بر گردن شماست

این که از نعمت های او در راه نافرمانی اش یاری نباید خواست .

نور علی نور

عن الفضیل بن یسار عن ابی عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول : ان الذین یعالج القرآن و یحفظه بمشقه منه و قله حفظ له اجران
** از فضیل بن یسار نقل شده که گفت: شنیدم امام صادق (علیه السلام) می فرمود: همانا کسی که با قرآن همدم است و آن را با مشقت و کمی حافظه حفظ می کند دو اجر دارد**
ترجمه اصول کافی- ج 6  ص 407

aparat
robot
telegram
bale
eitaa
tartil
soroush
 کلیه حقوق سایت محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی: باسط وب